Pałac Rząsiny

Historia pałacu

„Pałac w Welkersdorf, dzisiejszych Rząsinach, położony nieopodal Lwówka Śląskiego i zarazem kilkanaście kilometrów od słynnego zamku Czocha, ma niezwykle bogatą historię. W średniowieczu wieś należała do rycerzy-rabusi posiadających pobliską warownię Talkenstein (ob. ruiny zamku Podskale). W pierwszej połowie XIX stuleciu opuszczone zamczysko oraz renesansowo-klasycystyczny pałac należały do Iwana Dybicza (Hansa von Diebitsch), uczestnika wojen napoleońskich, głównodowodzącego wojsk rosyjskich podczas kampanii bałkańskiej.

Bohater dla mieszkańców Dolnego Śląska, a zarazem śmiertelny wróg dla Polaków, gdyż jako głównodowodzący wojskami carskimi dążył po stłumienia powstania listopadowego i pokonania naszych rodaków pragnących odzyskania niepodległości dla Ojczyzny! Historia bywa przewrotna. Po Dybiczu Zabałkańskim rezydencja trafiła w ręce… polskiej rodziny Trzebińskich herbu Ślepowron. Spośród kolejnych dziedziców warto wspomnieć o poruczniku Branse, który zasłynął stworzeniem nowego gatunku ziemniaka, śląskiego hitu eksportowego!

Najbardziej tajemniczym i zarazem najmroczniejszym okresem były lata II wojny światowej, kiedy na terenie pałacu ulokowano instytut badawczy Luftwaffe, działający uprzednio w stolicy III Rzeszy! To nie wszystko, albowiem w tym samym majątku dworskim przygotowano tajny schowek dla cennych dzieł przywiezionych z Wojskowej Akademii Medycznej! Wartościowych woluminów poszukiwali po wojnie Niemcy i Amerykanie, a znaleźli Polacy.”

O tym wszystkim i nie tylko przeczytać można w książkach Szymona Wrzesińskiego „Tajne badania Luftwaffe na Dolnym Śląsku” z 2012r i „Zamek Podskale i Pałac Rząsiny. Wojenne tajemnice Dolnego Śląska” z 2020r Agencja Wydawnicza CB. Książki można zakupić na terenie pałacu.